Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) v decembri aj za celý rok 2021 klesol

20.01.2022

Predaj nových áut v Európskej únii (EÚ) v decembri aj za celý rok 2021 klesol. Informovalo o tom v utorok Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA), podľa ktorého globálny nedostatok polovodičov a ďalšie problémy v dodávateľskom reťazci negatívne ovplyvnili dodávky áut na celom svete, pričom mnohí výrobcovia áut skladujú nedokončené vozidlá a nedokážu uspokojiť dopyt. 

Pokles nových áut medziročne o 22,8 %

Konkrétne, počet zaregistrovaných nových osobných áut v EÚ sa v decembri 2021 znížil, už šiesty mesiac po sebe, a to medziročne o 22,8 % na 795 295 kusov.

Väčšina hlavných trhov v regióne zaznamenala v decembri dvojciferný pokles predaja, pričom najviac sa znížil v Taliansku (-27,5 %), Nemecku (-26,9 %), Španielsku (-18,7 %) a Francúzsku (-15,1 %). Zároveň však dopyt po nových autách rástol v Bulharsku, Chorvátsku, Lotyšsku a Slovinsku.

Za celý rok 2021 predaj nových áut v Európe klesol o 1,5 %,

Za celý rok 2021 predaj nových áut v Európe klesol o 1,5 %, z toho predaj osobných áut sa znížil o 2,4 % na 9,7 milióna kusov, a to aj napriek rekordne nízkej porovnávacej základni z roku 2020. Je to dôsledok nedostatku polovodičov.

Počet registrácií nových áut v EÚ za minulý rok bol tak o 3,3 milióna nižší ako predkrízový predaj v roku 2019. Podľa údajov ACEA spomedzi hlavných automobilových trhov v EÚ zaznamenalo za celý rok najhorší výsledok Nemecko, kde počet registrácií klesol o 10,1 %, zatiaľ čo Taliansko, Španielsko a Francúzsko vykázali aspoň marginálny rast.

V Číne a v USA predaj aut v minulom roku vzrástol

Nemecko je zďaleka najväčším európskym automobilovým trhom a podieľalo sa štvrtinou na celkovom predaji s viac ako 2,6 milióna vozidiel v minulom roku. V Číne však predaj áut v minulom roku vzrástol o 4,4 % a v USA o 3,7 %. Podľa niektorých analytikov pokles predaja v Európe môže odrážať aj "prudký nárast priemernej ceny áut, ako aj očakávaný postoj spotrebiteľov k elektrickým vozidlám, ktorý ich núti odkladať nákupy a dlhšie si ponechať svoje súčasné vozidlo", uvádza sa správe spoločnosti Inovev, ktorá sa venuje analýze automobilových údajov. 

POŽIADAJTE O KALKULÁCIU